Czy witamina D może uchronić nas od infekcji górnych dróg oddechowych?

Ostatnio w mediach pojawiła się informacja o tym, że poziom witaminy D może mieć znaczący wpływ na możliwość przeziębienia się i większe ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych. Czy to prawda?

Ostre infekcje dróg oddechowych są główną przyczyną globalnej zachorowalności i odpowiadają za 10% wizyt ambulatoryjnych w Stanach Zjednoczonych. Badania obserwacyjne pokazują niezależny związek między niskimi stężeniem witaminy D a podatnością na ostre zakażenia dróg oddechowych.  25-hydroksywitamina D wspiera produkcję peptydów przeciwdrobnoustrojowych w odpowiedzi na bodźce zarówno wirusowe, jak i bakteryjne. Inne metabolity witaminy D indukują również wrodzone przeciwdrobnoustrojowe mechanizmy obronne, w tym indukcję autofagii (kontrolowany rozkład przez komórkę jej fragmentów, związków chemicznych czy organelli komórkowych)  i syntezę reaktywnych form tlenu i azotu, pomocnych w walce z drobnoustrojami.                                                                             

W 2017 opublikowano pracę, która stanowi podsumowanie dotychczasowych badań klinicznych, związanych z suplementacją witaminy D. Do analizy włączono 25 badań, w których łącznie uczestniczyło prawie 11.000 pacjentów z 14 krajów. Ilość suplementowanej witaminy D  różniła się w zależności od badania, ale w żadnym z nich nie przekroczyła 4.000 jednostek/dzień. Wyniki pokazały, że osoby które regularnie suplementowały witaminę D, niezależnie od przyjmowanej dawki, znacząco rzadziej zapadały na infekcje dróg oddechowych. Warto jednak podkreślić, że ochronny efekt był obserwowany tylko w przypadku codziennej lub cotygodniowej suplementacji. Rzadsze podania większej, jednorazowej dawki nie wykazało tej pozytywnej zależności. Przypominamy, że 90% z nas cierpi na niedobór witaminy D. Bezpieczna dawka dla osób zdrowych, niebędących w grupie wysokiego ryzyka niedoboru,  to 2.000 – 4.000 jednostek/dzień, w zależności od masy ciała. Osoby z grup wysokiego ryzyka mogą przyjmować do 10.000 jednostek dziennie. Pamiętajmy, że najważniejsze w suplementacji jest dobranie odpowiedniej dawki, wybór sprawdzonego preparatu oraz systematyczność.

Źródło: Adrian R Martineau et all. Vitamin D supplementation to prevent acute respiratory tract infections: systematic review and meta-analysis of individual participant data. BMJ 2017;356:i6583

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *