Kiedy ciągle boli brzuszek. Opinia na temat produktu Sanprobi IBS dla dzieci

W poprzednich wpisach możecie przeczytać o zespole jelita nadwrażliwego (IBS), który dotyka nawet co piąte dziecko. Dzisiaj kilka informacji i opinia o probiotyku Sanprobi IBS w kroplach, przeznaczonym dla dzieci od 1. roku życia (i nie tylko).

1. Co zawierają Sanprobi IBS krople?

Preparat zawiera szczep bakteryjny L. plantarum 299v, który obecny jest w wielu pokarmach fermentowanych, szczególnie roślinnych, m.in. marynowanych oliwkach, kaparach, kiszonej kapuście i ogórkach, zakwasie chlebowym. Jako nośnik zostało użyte masło shea.

2. Skuteczność probiotyku – główne zalecenia

 • Bóle brzuchaL. plantarum 299v to główny szczep stosowany przez gastroenterologów. Ogranicza wzrost bakterii sprzyjających produkcji gazów, łagodzi dolegliwości bólowe i poprawia funkcjonowanie przewodu pokarmowego (Nobaek, 2000, Niedzielin, 2001, Ducrotte, 2012)
 • Regulacja częstości wypróżnień – Probiotyk pomaga odbudować mikrobiotę po biegunce. W badaniach wykazano normalizację rytmu wypróżnień i poprawę konsystencji stolca (Nobaek, 2000). Z kolei w przypadku zaparć stosowanie spowodowało zwiększenie objętości i zmiękczenie masy kałowej, co ułatwia  defekację (Niedzielin, 2001, Ducrotte, 2012).
 • Zespół jelita nadwrażliwego (IBS) – W metaanalizie z 2021 roku (Marlicz, 2021) oceniono skuteczność kliniczną szczepu L. plantarum 299v za najwyższą spośród wszystkich Lactobacillusów. Maksymalny efekt w IBS uzyskuje się po 12 tygodniach stosowania probiotyku.
 • W trakcie i po antybiotykoterapii – Podawanie L. plantarum 299v znacznie obniża ryzyko pojawienia się luźnych bądź wodnistych stolców oraz nudności, będących konsekwencją antybiotykoterapii. Ogranicza też niekorzystne poantybiotykowe zmiany
  w produkcji SCFA przez mikrobiotę okrężnicy (Lonnermark, 2010, Wullt, 2007).
 • Niedokrwistość z niedoboru żelaza –Probiotyk zwiększa wchłanianie żelaza
  z posiłków roślinnych (Bering, 2006, Hoppe, 2015, Hoppe, 2017). Niweluje też działania niepożądane związane z suplementacją żelaza, takie jak bóle brzucha i zaparcia

3. Bezpieczeństwo

Probiotyk jest przeznaczony dla dzieci od 1. roku życia. L. plantarum 299v jest jednym z najlepiej udokumentowanych szczepów probiotycznych na świecie. Postać kropli ułatwia podawanie probiotyku, a do tego jest lepiej akceptowana i tolerowana przez dzieci, a także przez niektórych dorosłych, którzy mają problem z połykaniem kapsułek. SANPROBI IBS krople to jedyny probiotyk na polskim rynku, który uzyskał pozytywną opinię Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”.

4. Dawkowanie i przechowywanie

 • Dzieci po ukończeniu 1. roku życia do 3. roku życia:  5–10 kropli dziennie (5–10 miliardów CFU)
 • Dzieci po ukończeniu 3. roku życia do 12. roku życia: 10 kropli dziennie (10 miliardów CFU)
 • Dorośli i dzieci po ukończeniu 12. roku życia: 10–20 kropli dziennie (10–20 miliardów CFU)

Probiotyku nie należy przechowywać  w lodówce. Ze względu na zawarte  w produkcie masło shea produkt może stężeć. Probiotyk można przechowywać temperaturze pokojowej. Można również dodawać krople do posiłków, przygotowywanych zakwasów, soków i koktajli.

Moja opinia

Zdecydowanie polecam ten produkt dla dzieci, które mają podejrzenie IBS, są podczas antybiotykoterapii lub mają problem z gospodarką żelazem. Produkt jest bezpieczny, szczep zawarty w produkcie nie przenosi również genu oporności na antybiotyki.

Przeczytaj więcej:Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *