Mikrobiota w chorobach tarczycy

Choroby tarczycy należą do częstych zaburzeń, rozpoznawanych w coraz młodszym wieku, nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (choroba Hashimoto) jest najczęściej występującą chorobą autoimmunologiczną. Dowiedzcie się, jak zaburzenia metabolizmu tarczycy wpływają na zdrowie jelit.

Jaki jest związek między tarczycą a jelitami?

Związek między tarczycą a jelitami jest już dość dobrze opisany w literaturze. Trójjodotyronina (FT3) stanowi jeden z głównych regulatorów dojrzewania i różnicowania komórek nabłonka i błony śluzowej jelit. Hormony tarczycy regulują również w pewnym stopniu ruchy jelitowe. Nadczynność, jak również niedoczynność tarczycy są związane z wystąpieniem dokuczliwych objawów żołądkowo-jelitowych. Efekt ten jest prawdopodobnie spowodowany dysfunkcją neuromotoryczną przewodu pokarmowego, która wyraża się zmianą kurczliwości i obrzękiem mięśni jelitowych.

Mikrobiota a hormony tarczycy

Najnowsze badania sugerują, że zaburzenia metabolizmu tarczycy mogą wpływać na populacje drobnoustrojów jelitowych. Wydaje się, że osoby z niedoczynnością tarczycy mają większe prawdopodobieństwu przerostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO), co może przyczyniać się do wystąpienia dolegliwości jelitowych. Z drugiej strony badania mikrobiomu u pacjentów z nadczynnością tarczycy wskazały na znaczny spadek populacji Bifidobacterium i Lactobacillus oraz wzrost liczby szczepów Enterococcus, co również może prowadzić do rozwoju dysbiozy.

Niedawno ukazały się pierwsze badania pokazujące, że dysbioza jelitowa może wpływać na funkcje wydzielniczą tarczycy. Eksperyment przeprowadzony na szczurach tzw. „germ free” – pozbawionych mikrobiomu jelitowego – wykazał, że wydzielanie hormonu tyreotropowego (TSH) wzrosło u tych zwierząt aż o 25%, w stosunku do szczurów z fizjologicznym mikrobiomem. Wydaje się również, że mikrobiota jelitowa odgrywa funkcje w  recyklingu i metabolizmie jelitowo-wątrobowym hormonów tarczycy, a najnowsze badania pokazują, że w jelitach mogą być produkowane substancje, które wywierają podobne działanie do hormonów tarczycy.

Tarczyca a probiotyki

Wiele badań przeprowadzonych na modelach zwierzęcych pokazuje, że probiotykoterapia (szczególnie badany gatunek Lactobacillus reuterii) ma wpływ na przywrócenie homeostazy hormonów tarczycy. Czekamy na randomizowane próby kliniczne, aby potwierdzić te obserwacje.

Zdrowie jelit w chorobie Hashimoto

Podobnie jak w przypadku innych chorób autoimmunologicznych, w ostatnich latach coraz częściej zwraca się uwagę na związek między chorobą Hashimoto a dysbiozą jelitową. Badania pokazują, że pacjenci z tym schorzeniem cierpią na wiele następstw klinicznych dysbiozy – takich jak degradacja enterocytów czy zwiększenie przepuszczalności jelitowej. Już w latach 90. naukowcy udowodnili w badaniu na zwierzętach, że dysbioza zwiększa ryzyko rozwoju choroby i może nasilić jej objawy.

Jeśli masz problem z hormonami tarczycy i występują u ciebie nieprzyjemne dolegliwości żołądkowo-jelitowe, warto porozmawiać o tym z lekarzem.

Źródło:

1. Camilla Virili et al. Gut microbiota and Hashimoto’s thyroiditis. Reviews in Endocrine and Metabolic Disorders. 2018;4:293-300.

2. Sohail MU, Ijaz A, Yousaf MS, Ashraf K, Zaneb H, Aleem M, et al. Alleviation of cyclic heat stress in broilers by dietary supplementation of mannan-oligosaccharide and Lactobacillus-based probiotic: dynamics of cortisol, thyroid hormones, cholesterol, C-reactive protein, and humoral immunity. Poult Sci. 2010;89:1934–8.

3. Varian BJ, Poutahidis T, Levkovich T, Ibrahim YM, Lakritz JR, Chatzigiagkos A, et al. Beneficial bacteria stimulate youthful thyroid gland activity. J Obes Weight Loss Ther. 2014;4:220.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *