O czym świadczy wysoka homocysteina?

Oznaczenie homocysteiny jest pomocne w diagnostyce zaburzeń lipidowych oraz niedoborów niektórych witamin z grupy B. Kiedy mamy do czynienia z hiperhomocysteinemią i jak sobie z nią poradzić?

Co to jest homocysteina i jaka jest wartość kliniczna?

Homocysteina jest aminokwasem siarkowym, który powstaje w metabolizmie metioniny. Podwyższony poziom cysteiny wynika z niedoborów witamin, które są niezbędne do prawidłowego zamknięcia cyklu przemian homocysteiny. Badania kliniczne pokazują, że gromadzenie się homocysteiny prowadzi do szybkiego rozwoju zmian miażdżycowych poprzez  zwiększenie utleniania cholesterolu frakcji LDL (złego cholesterolu) oraz powoduje agregację płytek krwi, co zwiększa ryzyko pojawienia się chorób układu krążenia.

Kiedy wykonać pomiar stężenia homocysteiny w osoczu?

Kiedy mamy zbyt wysoki cholesterol (szczególnie LDL) i nie możemy znaleźć przyczyny tego wyniku.

Jak interpretować wynik stężenia homocysteiny w osoczu krwi?

  • Ilość homocysteiny w osoczu krwi u człowieka nie powinna przekraczać 7-11 mol/l.
  • Podwyższenie poziomu homocysteiny do 11-13 mol/l może już uszkodzić wyścielające naczynia krwionośne komórki śródbłonka i zwiekszyć ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.
  • Hiperhomocysteinemia jest diagnozowana, gdy wartość homocysteiny wynosi 20-30 mol/l.

Co zrobić, jeśli mam wysoką homocysteinę?

Najprostszym sposobem na redukcję stężenia homocysteiny, a często również redukcję stężenia cholesterolu we krwi, jest suplementacja komplekem witamin B, głównie witaminą B6, B12 oraz kwasem foliowym. Suplementacja powinna trwać minimum 3 miesiące, po których powtarzamy badania krwi.

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *