Suplementy na płodność mężczyzn – na co zwrócić uwagę w suplemencie?
Suplementy diety stanowią szanse na poprawę parametrów nasienia i męskiej płodności. Na rynku dostępna jest szeroka gama suplementów z różnymi składnikami odżywczymi podnoszącymi płodność i potencję u mężczyzn. Pomimo że suplementacja niektórych składników odżywczych w pojedynczych badaniach daje obiecujące wyniki w poprawie parametrów nasienia, ich rzeczywista skuteczność wciąż jest przedmiotem dyskusji.
Jeśli decyduje się na suplementację, to koniecznie musicie wczytać się w skład suplementu. Mam nadzieje, że informacje poniżej wam w tym pomogą.
Garolla wraz ze swoimi współpracownikami opublikowali krytyczny przegląd substancji, które znajdują się w preparatach na płodność dla mężczyzn. Przegląd został doceniony przez recenzentów i w 2020 roku ukazał się na łamach czasopisma „Nutrients”.
Badacze podzielili składniki zawarte w suplementach na dwie kategorie – te które w badaniach klinicznych wykazują pozytywne efekty na parametry spermy oraz te, które nie mają potwierdzonej skuteczności.
Składniki odżywcze mające potwierdzone działanie w badaniach klinicznych:
- Cynk – stanowi on składnik większości suplementów diety na poprawę płodności u mężczyzn. Minimalna dawka, która poprawiała w badaniach klinicznych morfologię oraz stężenie plemników w spermie to 50 ug/dziennie.
- Selen – minimalna dawka, stosowana w badaniach klinicznych to 50 ug/dzień. Zbadano, że 100 ul dziennie może poprawić stężenie plemników, a 200 ug również ich ruchliwość.
- Witamina B12 – dawka 25 ug/dzień może zwiększyć liczbę plemników w spermie.
- Kwas foliowy – dawka 400 ug/dzień może zwiększyć liczbę, ruchliwość oraz zmniejszyć ilość błędów genetycznych przy produkcji plemników.
- L-Arginina – dawka 1,4 g/dzień zwiększała stężenie i ruchliwość plemników.
- L-Cytrulina – dawka 1,2 g/dzień zwiększała objętość, stężenie i ruchliwość plemników.
- Kwas α-liponowy – dawka 600 ug/dzień może zwiększyć stężenie i ruchliwość plemników.
- L-Karnityna – minimalna dawka podnosząca różne parametry nasienia to 1g/dzień.
- N- Acetylocysteina – dawka 600 ug/dzień może zmniejszyć prawdopodobieństwo uszkodzeń genetycznych i zwiększyć ruchliwość plemników.
- Koenzym Q10 – 200 mg poprawia ilość i ruchliwość plemników.
- Kwasy omega-3 (EPA i DHA) – w dawce co najmniej 500 mg/dziennie zwiększają stężenie, ruchliwość oraz zmniejszają prawdopodobieństwo uszkodzeń genetycznych.
- Witamina C – 0,5 g zwiększa stężenie, ruchliwość i zmniejsza prawdopodobieństwo uszkodzeń genetycznych.
- Likopen – 4 mg/dziennie zwiększa stężenie i ruchliwość plemników
- Witamina E – 20 mg/dziennie zmniejsza stres oksydacyjny i zwiększa ruchliwość plemników.
- Myoinozytol – 2 g mogą pomóc zwiększyć ruchliwość plemników.
Jakie składniki nie mają żadnego potwierdzenia w badaniach naukowych?
Wyciągi z pokrzywy i inne ekstrakty roślinne, L-Tauryna, Glutation, Glukozamina, Tiamina, Ryboflawina, Niacyna, Witamina B5, Witamina B6, Biotyna, Mangan
Źródło: Garolla A, Petre GC, Francini-Pesenti F, De Toni L, Vitagliano A, Di Nisio A, Foresta C. Dietary Supplements for Male Infertility: A Critical Evaluation of Their Composition. Nutrients. 2020 May 19;12(5):1472. doi: 10.3390/nu12051472. PMID: 32438678; PMCID: PMC7284793.