Akkermansia muciniphila a NAFLD

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD) jest diagnozowane już u co czwartej dorosłej osoby na świecie. W Polce sytuacja wygląda podobnie i coraz częściej NAFLD diagnozowane jest u dzieci. Czy A. muciniphila może pomóc odtłuścić wątrobę? O tym przeczytacie na blogu.

NAFLD a mikrobiota jelitowa

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD) jest jedną z konsekwencji zaburzeń metabolicznych. Możemy powiedzieć, że NAFLD jest najczęstszą przewlekłą chorobą wątroby (dotyczy już co czwartej dorosłej osoby) i wątrobową manifestacją zespołu metabolicznego. Coraz częściej podkreśla się rolę mikrobioty jelitowej w kontekście osi jelitowo-wątrobowej. Homeostaza bakterii komensalnych i jej metabolitów jest kluczowym czynnikiem determinującym NAFLD. Związek Akkermansi muciniphili z rozwojem NAFLD został zauważony u otyłych myszach z NAFLD, u których zaobserwowano zmniejszoną liczebność bakterii A. muciniphila.

Czy Akkermansia muciniphila może pomóc w leczeniu NAFLD?

Podawanie leku liraglutyd (zmniejszającego skutki otyłości), obniżyło stężenie cholesterolu całkowitego i triacylogliceroli w wątrobie, zwiększając jednocześnie liczebność Akkermansii muciniphili.

Badania przedkliniczne pokazują również, że suplementacja A. muciniphilą pomaga obniżyć stężenie enzymów wątrobowych – aminotransferazy alaninowej i aminotransferazy asparaginianowej, oraz łagodzi uszkodzenia histopatologiczne. Badania na zwierzętach pokazują również, że suplementacja bakterią A. muciniphila zapobiega stłuszczeniowej chorobie wątroby poprzez wpływ naekspresję genów regulujących syntezę tłuszczu i stan zapalny w wątrobie.

Naukowcy zauważyli również, że różne genotypy A. muciniphili, wyizolowane z ludzkich próbek kału, odgrywały różną rolę w wywołanej przez dietę wysokotłuszczowąhiperlipidemii i stłuszczeniu wątroby.W szczególności, A. muciniphila I (Amuc_GP01, szczepGP01 z A. muciniphila I) był bardziej skuteczny włagodzenia hiperlipidemii, stłuszczenia wątroby i tolerancji glukozy niż A. muciniphila II (Amuc_GP25,szczep GP25 A. muciniphila II) u myszy z otyłością wywołaną dietą.

Oba genotypy poprawiały szczelność bariery jelitowej, ale tylko A. muciniphila I wpływała na zmniejszenie endotoksemii. Można zatem powiedzieć, że wyniki te wskazują, że A. muciniphila może łagodzić NAFLD poprzez regulację metabolizmu lipidów i zmniejszanie stanu zapalnego.

Czy Akkermansia muciniphila może pomóc w walce ze stłuszczeniem wątroby?

Badania na zwierzętach pokazują, że suplementacja A. muciniphilą może zmniejszyć dyslipidemię insulinooporność oraz zredukować tkankę tłuszczową, co ma również odzwierciedlenie w regresji NAFLD.

Źródło: Yan J, Sheng L, Li H. Akkermansia muciniphila: is it the Holy Grail for ameliorating metabolic diseases? Gut Microbes. 2021 Jan-Dec;13(1):1984104. doi: 10.1080/19490976.2021.1984104. PMID: 34674606; PMCID: PMC8726741

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

1 Response

  1. Rosochacka Henryka pisze:

    Akkermansia muciniphila- jak powinno się przyjmować . Na opakowaniu 2 x 1 kapsułka, w informacjach 1 x 2 kapsułki. Czy to jest istotne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *