Czy naprawdę warto suplementować glutation?

Zastanawiasz się nad suplementacją glutationu? To wpis dla Ciebie.

Co warto wiedzieć o glutationie?

  • Podczas rozważania suplementacji należy pamiętać, że glutation, nawet w formie zredukowanej, nie przechodzi przez błony komórkowe (!) i nie będzie aktywny biologicznie (!)
  • Formą, która powinna być suplementowana jest glutation zestryfikowany. Taka postać metabolizuje się w komórkach do zredukowanej formy glutationu. 
  • Zawsze należy sprawdzić skład przyjmowanego suplementu.
  • Wiadomo, że utrzymanie odpowiedniego stężenia formy zredukowanej przynosi ogromne korzyści oraz wspomaga procesy leczenia. Należy jednak podkreślić, że można obserwować negatywne skutki suplementacji, takie jak oporność na leki, np. w przypadku podawania chemioterapii.
  • Produktem metabolizmu suplementu są również toksyczne alkohole, które w dużych ilościach mogą wywierać negatywny efekt – w przypadku estrów metylenowych.

Czy naprawdę potrzebujesz suplementacji glutationu?

Aktywność biologiczna podanych systemów antyoksydacyjnych wymaga obecności kofaktorów: selenku, cynku, miedzi, witaminy C, E oraz witamin z grupy B. Glutation jest najważniejszym systemem antyoksydacyjnym naszego organizmu, a inne oksydanty, takie jak witamina A, C czy E mają za zadanie odbudować pulę zredukowanego glutationu.

Czy warto jednak suplementować glutation? W zdecydowanej większości wypadków nie ma takiego wskazania, warto jest jednak zapewnić odpowiednią podaż ryboflawiny (witaminy B2) i selenu, które zapewniają zamknięcie cyklu utleniania-redukcji glutationu i odbudowują jego aktywną pulę.

Zastanów się nad suplementacją selenu!

  • Selen jest ważny kofaktorem glutationu, dlatego ilość selenu jest dodatnio skorelowana z aktywnością biologiczną glutationu.
  • Dzienne zapotrzebowanie na selen wynosi ok. 45-55 ug.

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *