Hiperglikemia a dysfunkcja bariery jelitowej

Hiperglikemia jest jedną najczęściej rozpoznawanych zaburzeń metabolicznych XXI wieku.   Chronicznie podwyższone stężenie glukozy, obserwowane w cukrzycy, otyłości i powiązanych zaburzeniach metabolicznych, wynika z braku równowagi między przyjmowaniem a metabolizowaniem glukozy na wielu poziomach. Stan ten prowadzi do wielu negatywnych procesów, takich jak wytwarzanie zaawansowanych produktów glikacji, czy toksyczne działanie glukozy w trzustce i innych narządach. Zwiększa się również stres oksydacyjny, oraz ryzyko zapalenia i infekcji.

Bariera jelitowa a zespół metaboliczny

Badacze zaczynają opisywać nową cechę zespołu metabolicznego, jaką jest zaburzenie bariery jelitowej, prowadzące do zwiększonej przepuszczalności nabłonka oraz przemieszczenia się drobnoustrojów i toksyn do ustroju. Proces ten, zwany inaczej translokacją bakteryjną, jest odpowiedzialny za przewlekłe zapalenie, które często obserwuje się w otyłości oraz w jej następstwach. Wiele badań potwierdza, że  rozszczelnienie bariery jelitowej jest związane z progresją choroby i wystąpieniem powikłań.

Dlaczego hiperglikemia rozszczelnia barierę jelitową?

Zbyt duża ilość glukozy powoduje zaburzenie jej metabolizmu w komórkach nabłonka jelitowego. Jest to związane ze wstecznym transportem glukozy do komórek oraz zaburzeniem wykorzystywania glukozy do produkcji energii. Wpływa to na wiele białek syntetyzowanych w nabłonku, również na te, związane ze szczelnością bariery jelitowej.

Jakie skutki może mieć przewlekłe rozszczelnienie bariery jelitowej?

Przepuszczalność jelit jest związana w głównej mierze z progresją następstw zespołu metabolicznego, np.

  • Zapalenia tkanki tłuszczowej
  • Progresji prostego stłuszczenia wątroby do stłuszczeniowego zapalenia wątroby
  • Progresji miażdżycy
  • Zwiększonym ryzyku chorób neurodegeneracyjnych

Czy można poprawić stan naszej bariery jelitowej?

O tym w kolejnym wpisie..

Źródło:Christoph A. Thaiss et al.  Hyperglycemia drives intestinal barrier dysfunction and risk for enteric infection Science  23 Mar 2018: Vol. 359, Issue 6382, pp. 1376-1383 DOI: 10.1126/science.aar3318

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *