Czy można stosować jednocześnie kilka rodzajów probiotyków?

Kolejne wpisy będą poświęcone odpowiedziom na najczęściej zadawane przez Was pytania. Czy można łączyć różne probiotyki? Czy należy brać osobno probiotyk „na jelita” i „na stres”?

Czy można łączyć ze sobą probiotyk „na stres” i „na jelita”?

To pytanie zadała jedna z czytelniczek, która z powodu stresu w pracy miała bardzo często dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Warto jest na początku przypomnieć, że działanie probiotyków jest szczepozależne, czyli określone szczepy bakteryjne mogą wspomagać konkretne procesy metaboliczne. Tak działają m.in. psychobiotyki. Wspólnym działaniem wszystkich probiotyków jest przede wszystkim odbudowa mikrobiomu jelitowego, złagodzenie objawów żołądkowo-jelitowych i regeneracja bariery jelitowej. Można zatem powiedzieć, że wszystkie probiotyki powinny działać „na jelita”, ale tylko niektóre będą wykazywały działanie łagodzące stres. W takim wypadku warto wybrać psychobiotyk, który zadziała na obie dolegliwości.

Czy można łączyć różne probiotyki?

Często pytacie, czy ma sen łączenie dwóch, a nawet trzech probiotyków. Nie ma rekomendacji, które mówiłyby o bezpiecznym łączeniu probiotyków, a jeśli jednorazowo przyjmiemy zbyt dużą dawkę, możemy odczuć dolegliwości żołądkowo-jelitowe, np. biegunkę. Probiotyki powinno stosować się zgodnie z ulotką i rekomendacją producenta. Jednoczesne przyjmowanie różnych probiotyków nie ma większego sensu, a szczepy zawarte w poszczególnych preparatach przyjmowane w tym samym momencie mogą wykazywać w stosunku do siebie konkurencje międzygatunkową i gorzej będą zasiedlać jelita. W tym wypadku nie warto jednocześnie stosować kilku preparatów.

Czy w trakcie probiotykoterapii można zmieniać probiotyk?

Nie ma przeciwwskazań do zmiany preparatu probiotycznego podczas kuracji. Można to zrobić w każdym momencie, podobnie jak zupełnie odstawić probiotyk. Warto pamiętać, że aby zobaczyć efekty, trzeba przyjmować preparat kilka tygodni (najlepiej 3 miesiące), czasem więc warto poczekać i sprawdzić, czy dany szczep faktycznie łagodzi nasze dolegliwości. Jeśli jednak chcemy zmienić preparat, warto skończyć opakowanie, a następnie zacząć nowy preparat. 

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *