Preparaty tlenków magnezu na zaparcia – czy są skuteczne?
Bardzo się cieszę, że zagadnienie dotyczące suplementowania magnezu okazało się dla Was pomocne. W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi bezpieczeństwa i skuteczności preparatów z magnezem dzisiaj możecie przeczytać o tlenkach magnezu, występujących w preparatach na zaparcia. Czy są bezpieczne i jaka jest ich skuteczność?
Zaparcia należą do częstych dolegliwości, które według danych epidemiologicznych mogą występować nawet u 28% populacji krajów zachodnich. Warto również podkreślić, że kobiety chorują 3 razy częściej niż mężczyźni, a u osób po 65. roku życia odsetek tych dolegliwości wynosi nawet 30%. Główną przyczyną zaparć jest nieprawidłowy styl życia, chociaż czasami zaparcia mogą być związane z toczącym się stanem chorobowym, dlatego nie powinniśmy ich lekceważyć i skonsultować się z lekarzem, jeśli problem cyklicznie nawraca. W większości jednak objawy ustępują po wprowadzeniu odpowiedniej ilości błonnika w diecie, regularnego nawadniania oraz odpowiedniej aktywności fizycznej.
Postępowanie niefarmakologiczne
Pierwszą modyfikacją, jaką powinniśmy wprowadzić jest zwiększenie ilości błonnika w diecie. Warto to robić stopniowo, aby uniknąć dodatkowych problemów, np. wzdęć. Stopniowo wprowadzamy do diety produkty wysokobłonnikowe – produkty mączne z grubego przemiału, płatki owsiane, czy babkę płesznika, tak aby spożywać 25-30g błonnika dziennie. Należy zwiększyć również ilość przyjmowanych płynów (ok. 33 ml/kg masy ciała, w normachlnych warunkach fizjologicznych) oraz wprowadzić aktywność fizyczną – nawet tę o niskiej intensywności. 10.000 – 12.000 kroków dziennie jest rekomendowane przez WHO jako aktywność, która zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób metabolicznych.
Tlenki magnezu
Tlenek oraz nadtlenek magnezu są od dawna stosowane na problemy związane z zaparciami (również w preparacie Ozovit, o który pytacie) . Tlenki magnezu podane doustnie są poddane szeregom reakcji chemicznych związanych ze zmieniającym się środowiskiem przewodu pokarmowego. W jelitach tlenki magnezu występują pod postacią wodorowęglanów oraz węglanów magnezu, które absorbują wodę ze ścian jelita i ułatwiają formowanie prawidłowej masy kałowej. Proces ten stymuluje również perystaltykę jelit. Wiele badań klinicznych wskazuje na skuteczność tlenków magnezu we wspomaganiu leczenia zaparć. Środki te mogą być stosowane również przez dzieci, choć należy zwrócić uwagę na fakt, że mogą zwiększać stężenie magnezu w surowicy. Podczas terapii nie powinno się przyjmować dodatkowych suplementów ani produktów fortyfikowanych zawierających magnez.
Źródła:
1. Dąbrowski A. Wielka Interna – Gastroenterologia II. Medical Tribune, Warszawa. 2011: 266–276.
2. Portalatin M, Winstead N. Medical management of constipation. Clin Colon Rectal Surg. 2012;25(1):12–19. doi:10.1055/s-0032-1301754
3. Palma J Current treatment options for chronic constipation. ARev Gastroenterol Disord. 2004;4 Suppl 2:S34-42.
4. Mori S, Tomita T, Fujimura K, et al. A Randomized Double-blind Placebo-controlled Trial on the Effect of Magnesium Oxide in Patients With Chronic Constipation. J Neurogastroenterol Motil. 2019;25(4):563–575. doi:10.5056/jnm18194
5. Tatsuki M, Miyazawa R, Tomomasa T, Ishige T, Nakazawa T, Arakawa H. Serum magnesium concentration in children with functional constipation treated with magnesium oxide. World Journal of Gastroenterology, 2011; 17 (6): 779 DOI: 10.3748/wjg.v17.i6.779
Goko działa, pomaga, robi różnicę i daje fajny efekt. U mnie to przyniosło zdecydowaną zmianę. Nie twierdzę, że wszystko zmieniło się na raz, ale tak naprawdę problem zniknął od razu po wprowadzeniu Goko. Pozycja w kucki jest zaskakująca, ale zdecydowanie przyjemniejsza. Po prostu – bóle mijają. A jak u was?