Kiedy ciągle boli brzuszek. Opinia na temat produktu Sanprobi IBS dla dzieci
W poprzednich wpisach możecie przeczytać o zespole jelita nadwrażliwego (IBS), który dotyka nawet co piąte dziecko. Dzisiaj kilka informacji i opinia o probiotyku Sanprobi IBS w kroplach, przeznaczonym dla dzieci od 1. roku życia (i nie tylko).
1. Co zawierają Sanprobi IBS krople?
Preparat zawiera szczep bakteryjny L. plantarum 299v, który obecny jest w wielu pokarmach fermentowanych, szczególnie roślinnych, m.in. marynowanych oliwkach, kaparach, kiszonej kapuście i ogórkach, zakwasie chlebowym. Jako nośnik zostało użyte masło shea.
2. Skuteczność probiotyku – główne zalecenia
- Bóle brzucha – L. plantarum 299v to główny szczep stosowany przez gastroenterologów. Ogranicza wzrost bakterii sprzyjających produkcji gazów, łagodzi dolegliwości bólowe i poprawia funkcjonowanie przewodu pokarmowego (Nobaek, 2000, Niedzielin, 2001, Ducrotte, 2012)
- Regulacja częstości wypróżnień – Probiotyk pomaga odbudować mikrobiotę po biegunce. W badaniach wykazano normalizację rytmu wypróżnień i poprawę konsystencji stolca (Nobaek, 2000). Z kolei w przypadku zaparć stosowanie spowodowało zwiększenie objętości i zmiękczenie masy kałowej, co ułatwia defekację (Niedzielin, 2001, Ducrotte, 2012).
- Zespół jelita nadwrażliwego (IBS) – W metaanalizie z 2021 roku (Marlicz, 2021) oceniono skuteczność kliniczną szczepu L. plantarum 299v za najwyższą spośród wszystkich Lactobacillusów. Maksymalny efekt w IBS uzyskuje się po 12 tygodniach stosowania probiotyku.
- W trakcie i po antybiotykoterapii
– Podawanie L. plantarum 299v
znacznie obniża ryzyko pojawienia się luźnych bądź wodnistych stolców oraz
nudności, będących konsekwencją antybiotykoterapii. Ogranicza też niekorzystne
poantybiotykowe zmiany
w produkcji SCFA przez mikrobiotę okrężnicy (Lonnermark, 2010, Wullt, 2007). - Niedokrwistość
z niedoboru żelaza –Probiotyk zwiększa wchłanianie żelaza
z posiłków roślinnych (Bering, 2006, Hoppe, 2015, Hoppe, 2017). Niweluje też działania niepożądane związane z suplementacją żelaza, takie jak bóle brzucha i zaparcia
3. Bezpieczeństwo
Probiotyk jest przeznaczony dla dzieci od 1. roku życia. L. plantarum 299v jest jednym z najlepiej udokumentowanych szczepów probiotycznych na świecie. Postać kropli ułatwia podawanie probiotyku, a do tego jest lepiej akceptowana i tolerowana przez dzieci, a także przez niektórych dorosłych, którzy mają problem z połykaniem kapsułek. SANPROBI IBS krople to jedyny probiotyk na polskim rynku, który uzyskał pozytywną opinię Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”.
4. Dawkowanie i przechowywanie
- Dzieci po ukończeniu 1. roku życia do 3. roku życia: 5–10 kropli dziennie (5–10 miliardów CFU)
- Dzieci po ukończeniu 3. roku życia do 12. roku życia: 10 kropli dziennie (10 miliardów CFU)
- Dorośli i dzieci po ukończeniu 12. roku życia: 10–20 kropli dziennie (10–20 miliardów CFU)
Probiotyku nie należy przechowywać w lodówce. Ze względu na zawarte w produkcie masło shea produkt może stężeć. Probiotyk można przechowywać temperaturze pokojowej. Można również dodawać krople do posiłków, przygotowywanych zakwasów, soków i koktajli.
Moja opinia
Zdecydowanie polecam ten produkt dla dzieci, które mają podejrzenie IBS, są podczas antybiotykoterapii lub mają problem z gospodarką żelazem. Produkt jest bezpieczny, szczep zawarty w produkcie nie przenosi również genu oporności na antybiotyki.
Przeczytaj więcej:
- Probiotykoterapia u dzieci – dlaczego tak trudno o rekomendacje?
- Ile żelaza potrzebuje moje dziecko?
- Jak poprawić wchłanianie żelaza u dzieci? – Metabolika