SIBO a IBS
Zespół jelita nadwrażliwego (IBS) oraz przerost bakteryjny jelita cienkiego (SIBO) dają bardzo podobne objawy. IBS jest relatywnie częstym schorzeń i może dotyczyć nawet co 10 osoby. Badania pokazują, że nawet 80% pacjentów z IBS może również cierpieć na SIBO.
Zespół jelita nadwrażliwego (IBS)
Zespół jelita nadwrażliwego (IBS) występuje najczęściej u osób młodych, między 20. a 40. rokiem życia, przy czym dwukrotnie częściej na objawy IBS skarżą się kobiety. Problem wydaje się być dość częsty i globalny – częstość zachorowania na całym świecie to ok. 11%.
Objawy IBS są przede wszystkim związane z nieprawidłowym wypróżnianiem się o różnej postaci. U niektórych osób IBS powoduje zwiększenie częstości wypróżniania, a w części przypadków biegunka może występować na przemian z zaparciami. Dodatkowo pacjenci często skarżą się na przewlekłe bóle brzucha, wzdęcia czy ogóle osłabienie. Podstawą diagnostyki IBS są Kryteria Rzymskie IV, związane z określeniem przez pacjenta występowania określonych objawów w określonym czasie. Podstawą zdiagnozowana IBS jest przewlekły ból brzucha, którego długość trwania to co najmniej 6 miesięcy.
IBS a SIBO
Szacuje się, że nawet 60-80% pacjentów z IBS może również cierpieć na przerost bakteryjny jelita cienkiego (SIBO). Z powodu tak częstego występowania SIBO w IBS, podczas diagnostyki warto również wykonać testy oddechowe, aby sprawdzić, czy objawy ze strony układu pokarmowego są również związane z przerostem bakteryjnym jelita cienkiego.
Badania pokazują, że u pacjentów z SIBO i IBS występuje znaczny wzrost liczby bakterii patogennych, w tym między innymi Enterococcus, Escherichia coli i Klebsiella. Z powodu dysbiozy pacjenci z IBS mogą cierpieć na zwiększoną przepuszczalność jelit, zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego, przewlekłe stany zapalne, zmniejszoną absorpcję soli żółciowych, a nawet zmienioną jelitową i centralną aktywność neuronów.
SIBO oraz IBS dają wiele podobnych objawów, w tym ból brzucha i wzdęcia. Co więcej, dysbioza jelitowa może być związana objawami neuropsychologicznymi. Jelita i układ nerwowy są połączone tzw. osią mózgowo-jelitową. Zaburzenia osi występują zarówno w depresji, jak również w niektórych schorzeniach przewodu pokarmowego. Szacuje się, że nawet co trzeciej osobie cierpiącej na depresję mogą towarzyszyć dolegliwości pokarmowe.
Źródło: Takakura W, Pimentel M. Small Intestinal Bacterial Overgrowth and Irritable Bowel Syndrome – An Update. Front Psychiatry. 2020;11:664. Published 2020 Jul 10. doi:10.3389/fpsyt.2020.00664
Przeczytaj więcej: