Bariera jelitowa u aktywnych sportowców

Dzisiaj chciałabym przedstawić pracę, która otworzy nowy cykl związany z aktywnością fizyczną, stresem oksydacyjnym i oczywiście barierą jelitową. Pod koniec 2019 roku na łamach czasopisma MEDICINA ukazały się wyniki badań, w których miałam przyjemność uczestniczyć, dotyczące szczelności bariery jelitowej u aktywnych sportowców.

Bariera jelitowa ma bardzo złożoną strukturę, w której skład wchodzi nie tylko nabłonek jelitowy ale również mikroorganizmy, komórki układu krwionośnego, chłonnego, immunologicznego i nerwowego, śluzy oraz wiele innych składowych. Cały ten ekosystem podlega dynamicznym zmianom w ciągu życia i błyskawicznie odpowiada na zmiany środowiskowe. Szczególnie duży wpływ na dysfunkcję bariery jelitowej mają przyjmowane leki, toksyny środowiskowe, a także przewlekły stres. Wiele czynników wspomaga również jej odbudowę i powrót do stanu równowagi. Takimi czynnikami jest m.in. błonnik, probiotykoterapia czy aktywności fizyczna.

W kolejnych wpisach będziemy poruszać temat aktywności fizycznej, która jest jednym z czynników poprawiających stan bariery oraz utrzymujących prawidłową funkcje jelit. Okazuje się jednak, że przewlekła, intensywna aktywność fizyczna może mieć zupełnie odwrotne działanie, na co wskazuje coraz więcej badań.

Zespół pod kierownictwem dra Macieja Hałasy zajął się zagadnieniem szczelności bariery jelitowej i aktywnych sportowców. Badanie zostało przeprowadzone na grupie 38 uczestników, z czego 20 osób należało do grupy sportowców zawodowych, 9 osób to sportowcy-amatorzy, a 9 osób stanowiło grupę kontrolną o przeciętnej aktywności fizycznej. Okazało się, że aktywni sportowcy byli najbardziej narażeni na dysfunkcje bariery jelitowej – aż 55% z nich wykazało zwiększone stężenie zonuliny, białka markerowego rozszczelnienia bariery jelitowej. Dla porównania w grupie sportowców amatorów 22% miało zbyt wysoki poziom zonuliny, a w grupie kontrolnej 0%. Wykazano również istotną różnice między grupą kontrolną a sportowcami zawodowymi w przypadku testu czynnościowego laktuloza/mannitol, który również stanowi marker rozszczelnienia bariery jelit (o zonulinie i teście mannitol/laktuloza będziecie mogli przeczytać w następnych wpisach).

Okazuje się więc, że intensywna aktywność fizyczna może działać bardzo negatywnie na funkcję bariery jelitowej u osób intensywnie uprawiających sport.

Całość artykułu możecie znaleźć na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6843915/

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *