Co możemy bezpiecznie suplementować przed operacją?

Temat suplementacji przed operacją jest trudnym zagadnieniem. Poruszyłam je na tegorocznej konferencji Nutribiota 2023. Dla tych, którzy nie mogli posłuchać wykładu, przygotowałam wpis o tym, co warto a czego nie można suplementować przed operacją.

Operacja (nawet niewielka) wiąże się nie tylko z ryzykiem różnego rodzaju powikłań, ale jest również niewątpliwie ogromnym stresem dla pacjenta. Często lekarze proszą o odstawienie suplementów, ponieważ mogą one wchodzić w interakcje z lekami podawanymi w trakcie operacji. Nie warto jednak odstawiać wszystkich suplementów.

Co warto suplementować przed operacją?

Grupa bezpiecznych suplementów obejmuje kwasy tłuszczowe omega-3, czyli EPA i DHA, oraz witaminę D. Związki te powinny być suplementowane zarówno przed operacją, jak i po zabiegu, ponieważ mają ogromny wpływ na proces gojenia się ran oraz proces rekonwalescencji organizmu, a dostarczenie ich nawet ze zbilansowaną dietą jest trudne.

Dawkę suplementacyjną witaminy D dobieramy według wytycznych opartych o pomiar stężenia 25-hydroksycholekacyferolu lub dawki bezpieczne dla ogółu populacji (http://metabolika.pl/nowe-rekomendacje-suplementacji-witaminy-d-dla-populacji-polskiej-cz-1/). W przypadku kwasów omega-3 dawka suplementacyjna nie powinna przekraczać 3-5g/dobę.

Na co powinniśmy uważać przed operacją?

Wszystkie mieszanki roślinne, napary roślinne, ekstrakty należy odstawić ok. 2 tygodnie przed operacją. Nie ma potrzeby odstawiania kawy i herbaty (również zielonej), chyba że jest to zalecone przed lekarza. Ekstrakty z kofeiną oraz ekstrakty ze związkami aktywnymi pochodzącymi z herbat należy odstawić 2 tygodnie przed operacją.

Warto z lekarzem omówić kontynuacje suplementacji preparatów uspokajających: melatoniny, męczennicy, waleriany. Badania pokazują, że nie wchodzą one w znaczącą interakcje z lekami stosowanymi podczas operacji i za zgodą lekarza mogą być suplementowane przed operacją.

Przed operacją należy odstawić jednak wszystkie suplementy zawierające witaminy E oraz witaminę K, w związku z ich interakcjami z lekami przeciwzakrzepowymi.

Czy można suplementować probiotyki przed operacją?

Jak najbardziej tak, szczególnie jeśli wiemy, że po operacji zostanie podany antybiotyk.

Źródło: Cummings KC 3rd, Keshock M, Ganesh R, Sigmund A, Kashiwagi D, Devarajan J, Grant PJ, Urman RD, Mauck KF. Preoperative Management of Surgical Patients Using Dietary Supplements: Society for Perioperative Assessment and Quality Improvement (SPAQI) Consensus Statement. Mayo Clin Proc. 2021 May;96(5):1342-1355. doi: 10.1016/j.mayocp.2020.08.016. Epub 2021 Mar 16. PMID: 33741131.

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *