Co suplementować podczas pandemii COVID-19?

Prognozy epidemiologów wskazują, że SARS-CoV-2 będzie z nami jeszcze wiele miesięcy, a koniec pandemii jest przewidywany dopiero wraz z zakończeniem masowych szczepień społeczeństwa. Obecne restrykcje mają na celu zmniejszenie skutków trzeciej fali COVID-19. Pojawiły się już pierwsze wytyczne odnośnie żywienia i suplementacji, nie w tylko trakcie choroby, ale również w przypadku prewencji zakażenia.

Co suplementować podczas pandemii COVID-19?

  • Witamina C – szczególnie dla osób spożywających niewystarczającą ilość warzyw i owoców. Brazylijskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego podało, że witamina C jest uznanym składnikiem odżywczym, będącym przeciwutleniaczem, który może nasilać chemotaksję, fagocytozę, wytwarzanie reaktywnych form tlenu i ostatecznie zabijanie drobnoustrojów. W związku z tym jest rekomendowana dla osób w grupie ryzyka infekcji układu oddechowego. Nie należy jednak przekraczać łącznej dziennej dawki 1000 mg – 1 g.
  • Witamina D – potwierdzono związek między niskim stężeniem witaminy D a intensywnością przebiegu COVID-19. Warto jest zmierzyć poziom tej witaminy, aby dobrać odpowiednią suplementację, które dla zdrowych osób dorosłych powinna wynosić 2000 IU – 4000 IU/dzień. Osoby z nadmierną masą ciała mogą rozważyć wyższą suplementacje, ale nie powinno przekraczać się dawki 50 000 IU/tydzień.
  • Cynk i selen – mikroskładniki, które są niezbędne do prawidłowego działania enzymów antyoksydacyjnych naszego organizmu. Wykazano, że niedobory cynku i selenu zwiększają ryzyko infekcji wirusowych, takich jak grypa. Warto jednak pamiętać, że zbyt duża suplementacja może spowodować efekt toksyczny. Osoby w grupie wysokiego ryzyka infekcji mogą rozważyć suplementację cynkiem w dawce 30 mg/dzień oraz selenem 50-55 ug/dzień.
  • Kwasy tłuszczowe EPA i DHA – kwasy z rodziny omega-3, które pomagają regulować prawidłową odpowiedź układu immunologicznego, zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy.  Dzienna suplementacja EPA i DHA w dawce min. 250 mg odpowiada spożyciu dwóch porcji tłustych ryb morskich w tygodniu.
  • Probiotyki – są szczególnie rekomendowane u osób, które przez ostatni rok przyjmowały antybiotyki oraz u osób z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Zapewnienie szczelności bariery jelitowej jest ważne z punktu widzenia prewencji zakażenia.

Źródło: de Faria Coelho-Ravagnani C, Corgosinho FC, Sanches FFZ, Prado CMM, Laviano A, Mota JF. Dietary recommendations during the COVID-19 pandemic [published online ahead of print, 2020 Jul 12]. Nutr Rev. 2020;nuaa067. doi:10.1093/nutrit/nuaa067.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *