Jaki jest efekt postu przerywanego na apetyt, czyli najnowsze wyniki meta-analizy

Jedną z hipotez związanych z postem przerywanym i redukcją wagi jest jego pozytywny wpływ na zmniejszenie apetytu i dzięki temu spożycie mniejszej ilości kalorii. W czerwcu 2023 roku badacze z Uniwersytetu i Szpitala Klinicznego w Bristolu przeprowadzili pierwszą meta-analizę, która miała odpowiedzieć na pytanie, czy post przerywany ma wpływ na apetyt?

Wyniki badania

Do końcowej analizy badania włączono 17 randomizowanych klinicznych, dotyczących różnych różnych rodzajów postu. Całkowita liczba uczestników wszystkich interwencji dietetycznych wyniosła 1111, a wszystkie włączone badania zostały ocenione jako mające ryzyko błędu systematycznego (narzędzie Cochrane RoB 2.0). Wyniki badania pokazują, że nie ma wyraźnych dowodów na to, że przerywany post wpływa na głód (WMD = -3,03; 95% CI [-8,13, 2,08]; p = 0,25; N = 13), sytość (WMD = 3,11; 95% CI [-1,46, 7,69]; p = 0,18; N = 10), chęć jedzenia (WMD = -3. 89; 95% CI [-12,62, 4,83]; p = 0,38; N = 6), lub przyszłe spożycie żywności (WMD = -2,82; 95% CI [-3,87, 9,03]; p = 0,43; N = 5), w przeciwieństwie do ciągłych interwencji ograniczających energię.

Ale to nie wszystko….

Pomimo tego, że badacze nie znaleźli istotnych różnic w redukcji apetytu, analiza dostępnych badań pozwoliła wysunąć ciekawą hipotezę, że  diety ograniczające energię mogą mieć różny wpływ na apetyt, w zależności od pory dnia. Dziewięć badań uwzględnionych w meta-analizie mierzyło apetyt w tym samym punkcie czasowym – rano, po całonocnym poście. Jednak badanie przeprowadzone przez Thomasa i wsp.  dało możliwość sprawdzenia, czy apetyt zmieniał się w ciągu dnia. Podczas ich eksperymentu  apetyt  był mierzony przed śniadaniem, przed obiadem i przed kolacją, co pozwoliło stwierdzić, że istniała znacząca różnica w odczuciu głodu między grupami stosującymi post przerywany i ciągłe ograniczenie energii w porze lunchu, ale nie podczas śniadania lub kolacji. Odkrycie to wskazuje, że mogą istnieć określone pory dnia, w których apetyt jest bardziej podatny na modyfikację przez dietę.

Źródło: Elsworth, R.L.; Monge, A.; Perry, R.; Hinton, E.C.; Flynn, A.N.; Whitmarsh, A.; Hamilton-Shield, J.P.; Lawrence, N.S.; Brunstrom, J.M. The Effect of Intermittent Fasting on Appetite: A Systematic Review and Meta-Analysis. Nutrients 202315, 2604. https://doi.org/10.3390/nu15112604

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *