Czy warto suplementować Akkermansię muciniphilę z probiotykiem albo prebiotykiem?

Jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczy suplementacji łączonej w celu wzmocnienia efektów postbiotyku z bakterią A. muciniphila. Co warto łączyć z postbiotykiem, a z czego powinniśmy zrezygnować?

Akkermansia muciniphila i probiotyki

Jako że Akkermansia muciniphila jest suplementowana w postaci pasteryzowanej i nie może zasiedlać jelit, wiele osób pyta, czy warto suplementować również probiotyk. Nie mamy dostępnych jeszcze badań związanych z terapią skojarzoną, więc nie możemy przewidzieć efektów związanych z taką suplementacją. Można przejść kurację probiotykiem, a następnie postbiotykiem i odwrotnie. Czy razem będą znosić swoje działanie? Nie wiadomo, byłabym ostrożna w tym temacie.

Akkermansia muciniphila i prebiotyki

Prebiotyki powinny być integralną częścią naszej diety, regulują pracę jelit i wzrost odpowiedniego mikrobiomu. Suplementacja Akkermansią muciniphilą powinna iść w parze ze zmianą nawyków żywieniowych i odpowiednią podażą błonnika. Nie ma więc przeciwwskazań do stosowania prebiotyków i postbiotyku.

Akkermansia muciniphila i kiszonki

W tym przypadku również należy podkreślić, że żywność fermentowana powinna zagościć w naszym codziennym jadłospisie, niezależnie od tego czy jesteśmy w trakcie probiotykoterapii czy przyjmujemy postbiotyk.

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *