Jak kłaść do snu niemowlę, według badań naukowych

Na łamach czasopisma Current Biology pojawił się ciekawy artykuł, który sprawdzał, jak najszybciej położyć spać niemowlę. Wyniki wskazały na jedną czynność, którą warto włączył do codziennej rutyny usypiania…

Problemy z zasypianiem dotyczą prawie każdego niemowlaka (chociaż przez jakiś czas…). Wiele rodziców dobrze zna ten problem, kiedy w końcu uda im się uśpić płaczące dziecko, odkładają je do łóżeczka… i płacz zaczyna się od nowa. Japońscy naukowcy postanowili pochylić się nad tym tematem i dokonali dosyć ciekawych odkryć.

Jak kłaść do snu niemowlę? Szczegóły badania

W badaniu wzięło udział 21 dzieci do 7. miesiąca życia. Badanie polegało na monitorowaniu tętna oraz zachowania dzieci, podczas gdy rodzice próbowali ułożyć je do snu. Pozwoliło to zaobserwować, jak dzieci reagowały na różne czynniki środowiska i jak zmieniało się ich tętno.

Niemowlęta przestawały płakać, a ich tętno zwalniało, gdy matki podniosły je i nosiły przez pięć minut. Niektóre niemowlęta nawet zasnęły. Naukowcy zauważyli również, że dzieci miały tendencję do reagowania na ruch rodzica, niezależnie od tego, czy były w głębokim śnie czy nie. Na przykład tętno dziecka przyspieszało, jeśli rodzic szybko odwrócił się podczas chodzenia lub próbował odłożyć dziecko.

Jak kłaść do snu niemowlę? Wyniki badania

Wyniki pokazały, że wydłużenie czasu siedzenia i przytulania dziecka wydaje się ułatwiać zasypianie. Niemowlęta tulone na kolanach mamy przez co najmniej pięć minut miały tendencję do wolniejszego bicia serca i spały po umieszczeniu ich w łóżeczku. Dla porównania tętno sześciorga dzieci, których mamy siedziały z nimi przez mniej niż pięć minut, przyspieszało, gdy zostały odłożone do łóżeczka i dzieci nie mogły zasnąć.

Jak uśpić dziecko według nauki?

Noszenie płaczącego niemowlęcia przez ok. 5 minut, a następnie siedzenie przez kolejne (co najmniej) 5-8 minut może pomóc uspokoić dziecko i uśpić je, aby rodzic mógł odłożyć dziecko bez budzenia go.

Źródło: Ohmura N, Okuma L, Truzzi A, Shinozuka K, Saito A, Yokota S, Bizzego A, Miyazawa E, Shimizu M, Esposito G, Kuroda KO. A method to soothe and promote sleep in crying infants utilizing the transport response. Curr Biol. 2022 Oct 24;32(20):4521-4529.e4. doi: 10.1016/j.cub.2022.08.041. Epub 2022 Sep 13. PMID: 36103877.

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *