Jaki kwas foliowy wybrać?

Wiele osób pyta się, jaką formę kwasu foliowego wybrać do suplementacji. Na rynku dostępne są głównie dwie formy: zmetylowana i niezmetylowana. Czym one się różnią i którą wybrać?

Organizm człowieka nie może syntetyzować ani kwasu foliowego, ani reszty folianów , dlatego jest on uzależniony od ich ciągłego dostarczania z dietą. Zbyt niski poziom kwasu foliowego może być spowodowany:

  • niskim jego spożyciem w diecie,
  • słabym wchłanianiem spożytego folianu,
  • nieefektywnym metabolizmem folianów,
  • interakcjami folianów z lekami.

Niedobór kwasu foliowego wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wad cewy nerwowej u płodu, chorób układu krążenia, rozwoju nowotworów, anemii, osteoporozy, a także pogorszeniem funkcji poznawczych.

Ponieważ w naszej populacji spożycie zielonych warzyw oraz roślin strączkowych jest nadal bardzo niskie i wiele osób nie dostarcza ich odpowiedniej ilości z dietą, coraz częściej decydujemy się na suplementację. Warto również wspomnieć o tym, że kwas foliowy z suplementów diety przyswaja się prawie w 90-100%, a w przypadku folianów z żywności wchłanianie nie przekracza zazwyczaj 50%.

Kwa foliowy a jego aktywna forma

Na rynku  suplementów mamy do wyboru zazwyczaj 3 formy folianów:

  • kwas foliowy,
  • kwas folinowy,
  • 5-metylotetrahydrofolian (5-MTHF, tzw. „aktywny kwas foliowy”). P

Ponieważ suplementacja kwasu foliowego jest rekomendowana głównie dla kobiet planujących ciążę i ciężarnych, Polskie Towarzystwo Genetyki Człowieka i Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca suplementację kwasu foliowego (najbardziej popularnej formy) w dawce 400 ug/dobę. Część preparatów dostępnych dla kobiet w ciąży zawiera foliany w postaci 5-metylotetrahydrofolianu, czyli aktywnego kwasu foliowego.Większość witamin jest dostarczana do organizmu (lub syntetyzowana) w formie nieaktywnej lub półaktywnej. Tak jest również w przypadku kwasu foliowego, który musi zostać poddany obróbce enzymatycznej, co powoduje przyczepienie grupy metylenowej.

Zmetylowany kwas foliowy to forma aktywna biologicznie. Badania populacyjne pokazują, że w zależności od naszego wariantu genetycznego możemy różnie metabolizować kwas foliowy, co oznacza, że u niektórych osób – pomimo dostarczenia odpowiedniej ilości kwasu foliowego – nie wywiera on odpowiedniego efektu metabolicznego. Wiele preparatów zawiera mieszaninę formy aktywnej i nieaktywnej kwasu foliowego, co wydaje się być najbardziej rozsądną formą suplementacji.

Kto powinien wybierać tylko formę aktywną?

Zalecenia skupiają się głównie na kobietach ciężarnych, które urodziły wcześniej dziecko z wadą układu nerwowego lub takich, które doznały kilku poronień o nieustalonej etiologii. Coraz częściej ta forma jest również polecana kobietom, które mają trudności z zajściem w ciążę.

Źródło: Scaglione F, Panzavolta G. Folate, folic acid and 5-methyltetrahydrofolate are not the same thing. Xenobiotica. 2014 May;44(5):480-8. doi: 10.3109/00498254.2013.845705. Epub 2014 Feb 4. PMID: 24494987.

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *