Czy wiecie, że są różne rodzaje synbiotyków?

Czy wiecie, że nie wszystkie synbiotyki mają takie samo działanie? W zależności od przeznaczenia prebiotyk zawarty w synbiotyku może współpracować z probiotykiem lub nie mieć na niego większego wpływu.

Czym są synbiotyki?

Słowo „synbiotyk” pochodzi od łacińskiego „syn”, oznaczającego zjednoczony lub połączony, oraz „biotyczny”, odnoszący się do materiału biologicznego, a w tym przypadku bakterii. Termin ten oznacza połączenie prebiotyków i probiotyków w jednym produkcie. Chociaż termin ten początkowo opisywał tylko tę kombinację, przyszłe zastosowanie „synbiotyków” może rozszerzyć się na inne kombinacje, takie jak prebiotyki i postbiotyki.

Jakie są rodzaje synbiotyków?

Nie wszystkie synbiotyki mogą działać w ten sam sposób. International Scientific Association for Probiotics and Prebiotics (Międzynarodowe Stowarzyszenie Naukowe ds. Probiotyków i Prebiotyków) definiuje dwa odrębne podzbiory synbiotyków: synbiotyki synergistyczne i synbiotyki komplementarne. 

Synbiotyki synergistyczne

Synergistyczne synbiotyki są zaprojektowane w taki sposób, aby żywe probiotyki były zasilane energetycznie przez podawany substrat prebiotyczny, dzięki czemu oba elementy mogą działać razem jako samodzielna całość. 

Synbiotyki komplementarne

W synbiotykach komplementarnych każdy składnik działa niezależnie, przy czym prebiotyk wspiera mikroorganizmy zasiedlające jelita, a nie wspólnie podawany z nim probiotyk.

Źródło:  International Scientific Association for Probiotics and Prebiotics

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *