Jaki probiotyk wybrać podczas leczenia SIBO?
W poprzednim wpisie dowiedzieliśmy się, że stosowanie probiotyków podczas przerostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO) może pomóc w leczeniu choroby, jak również wzmocnić efekt i skuteczność antybiotyków stosowanych podczas leczenia. Jaki probiotyk wybrać?
Probiotyk jedno- czy wieloszczepowy?
Podczas doboru odpowiedniego probiotyku do danego schorzenia najpierw należy zastanowić się nad tym, czy powinien być to preparat jednoszczepowy czy wieloszczepowy. Pomimo tego, że nie ma ścisłych zaleceń związanych ze stosowaniem określonego probiotyku, to można powiedzieć, że probiotyki jednoszczepowe powinny być raczej podawane w schorzeniach wywołanych określonym czynnikiem, np. antybiotykiem (chociaż nie jest to reguła). W przypadku bakteryjnego przerostu jelita cienkiego (SIBO) powinniśmy być bardziej skłonni do przyjmowania preparatów wieloszczepowych, co jest związane ze złożonością choroby i nadal często nieustaloną etiologią.
SIBO a probiotyki w badaniach naukowych
Niestety nadal nie ma wystarczającej liczby badań naukowych, które wybierałyby konkretne szczepy probiotyczne pomocne w walce z SIBO. Z przeglądu dotychczasowej literatury można jednak wnioskować, że dobrym wyborem będą szczepy Bifidobacterium oraz Lactobacillus. Warto pamiętać również, że najlepsze efekty daje jednoczesne zastosowanie antybiotykoterapii oraz probiotykoterapii.
Czym powinien charakteryzować probiotyk podawany w SIBO?
Probiotyk podawany z SIBO powinien przede wszystkim hamować efekty patologicznych czynników wywołujących SIBO, mowa tu głównie o działaniu immunomodulującym, hamowaniu wzrostu bakterii patogennych, wysokiej konkurencji międzygatunkowej, odbudowie bariery jelitowej. Ostatnio na konferencjach naukowych coraz częściej mówi się również o SIBO w kontekście chorób wątroby, głównie niealkoholowego stłuszczenia wątroby (NAFLD). Szacuje się 40-60% pacjentów z NAFLD może cierpieć również z powodu przerostu bakteryjnego jelita cienkiego. Z tego powodu w SIBO rozważa się również probiotykoterapię stosowaną w chorobach wątroby. O probiotykoterapii w chorobach wątroby możecie przeczytać tutaj: http://metabolika.pl/jaki-probiotyk-na-problemy-z-watroba/ Ważne jest również to, że szczepy które wykazały wysoką skuteczność we wspomaganiu leczenia chorób wątroby (Lactococcus lactis Rosell-1058, Lactobacillus casei Rosell-215, Bifidobacterium bifidum Rosell-71 oraz Lactobacillus helveticus Rosell-52) hamują również wzrost E. coli oraz Bacillus cereus, które są jednymi z bakterii odpowiadających za przerost jelita cienkiego.
Jak długo powinna trwać probiotykoterapia?
Probiotykoterapia powinna trwać przez cały okres trwania antybiotykoterapii oraz minimum 12 tygodni po jej zakończeniu. Po tym okresie dalsze leczenie i dawkę suplementacyjną należy ustalić z lekarzem prowadzącym.
Źródło: Grąt M., Wronka K.M., Lewandowski Z., Grąt K., Krasnodębski M., Stypułkowski J. i in.,Effects of continuous use of probiotics before liver transplantat on: A randomized, double-blind, placebo-controlled trial, “Clin Nutr Edinb Scotl.” 36(6), 2017, 1530–1539.