Jak poprawić wchłanianie żelaza u dzieci?
Coraz więcej dzieci ma dolegliwości żołądkowo-jelitowe, co negatywnie wpływa na wchłanianie składników odżywczych, w tym żelaza. Problemy z wchłanianiem często kończą się anemią i suplementacją dużych dawek tego pierwiastka, co dodatkowo pogłębia problemy gastryczne. Jak zwiększyć wchłanianie żelaza, również tego z suplementu?
Suplementacja żelazem
Coraz więcej dzieci ma dolegliwości żołądkowo-jelitowe, co ma negatywny wpływ na wchłanianie składników odżywczych, w tym żelaza. Problemy z wchłanianiem często kończą się anemią i suplementacją dużych dawek tego pierwiastka, co dodatkowo pogłębia zaburzenia gastryczne.
W przebiegu anemii lekarz często przepisuje preparaty żelaza w zwiększonej dawce, która nie wchłania się całkowicie, co powoduje, że znaczna część tego pierwiastka zostaje w świetle jelita. Często – podczas suplementacji – możemy zauważyć ciemny, czasem czarny kolor stolca. Niewchłonięte żelazo może spowodować szereg negatywnych zmian w mikrobiocie oraz zwiększyć objawy żołądkowo-jelitowe. Kluczowe jest podanie jak najmniejszej dawki żelaza, tak aby pula niewchłoniętego pierwiastka była minimalna.
Przyswajalność żelaza
Przyswajalność żelaza zależy od bardzo wielu czynników, w tym od tego, jaka forma żelaza jest spożywana (hemowa z produktów odzwierzęcych czy niehemowa z produktów roślinnych). Forma niehemowa jest przyswajalna zazwyczaj do 5%, dlatego produkty roślinne nie są dobrym źródłem tego pierwiastka w diecie. Niskie wchłanianie żelaza jest związane z obecnością związków roślinnych, które tworzą z żelazem nierozpuszczalne kompleksy, które się nie wchłaniają i są wydalane z kałem.
Probiotykoterapia a wchłanianie żelaza z produktów roślinnych
Coraz więcej badań pokazuje, że szczep bakteryjny Lactiplantibacillus plantarum 299v (wcześniej Lactobacillus plantarum 299v) pomaga zwiększyć wchłanianie żelaza. Niektóre szczepy Lactobacillus wytwarzają enzymy, które uwalniają żelazo z nierozpuszczalnych kompleksów. Dodatkowo pozytywne zmiany w mikrobiocie związane z probiotykoterapią, tworzą optymalne warunki do wchłaniania.
Badania dowodzą, że probiotykoterapia szczepem L. plantarum 299v może zwiększyć biodostępność żelaza ze związków roślinnych – nawet o 50%. Informacja ta jest bardzo istotna dla rodziców dzieci na diecie wegańskiej oraz wegetariańskiej oraz takich, które w diecie dostarczają mało mięsa i jego przetworów.
Probiotykoterapia a wchłanianie żelaza z suplementu
Odpowiednio dobrana probiotykoterapia może pomóc zmniejszyć dawkę przyjmowanego żelaza oraz zminimalowować efekty uboczne suplementacji. Z jednej strony redukujemy ilość żelaza obecnego w przewodzie pokarmowym, z drugiej maksymalizujemy jego wchłanianie, czas i ilość pierwiastka obecnego w świetle jelita. Szczególnie istotne będzie stosowanie probiotykoterapii u dzieci, które mają problem z wchłanianiem (np. cierpiące na IBS).
Źródło:
1. Hoppe, Michael et al. “Probiotic strain Lactobacillus plantarum 299v increases iron absorption from an iron-supplemented fruit drink: a double-isotope cross-over single-blind study in women of reproductive age.” The British journal of nutrition vol. 114,8 (2015): 1195-202. doi:10.1017/S000711451500241X.
2. Hoppe, Michael et al. “Freeze-dried Lactobacillus plantarum 299v increases iron absorption in young females-Double isotope sequential single-blind studies in menstruating women.” PloS one vol. 12,12 e0189141. 13 Dec. 2017, doi:10.1371/journal.pone.0189141.
Przeczytaj więcej: