Czy cholesterol z jajek nam szkodzi?

W Internecie można znaleźć wiele artykułów na temat tego, jak cholesterol z jajek wpływa na nasz profil lipidowy, szczególnie na stężenie samego cholesterolu. Jak to na forach internetowych bywa, zdania są mocno skrajne, a każda ze stron podaje argumenty (często również w postaci artykułów naukowych), które przekonują czytelników do konkretnej opinii. Jak jest naprawdę?

Z czego wynika konflikt związany z cholesterolem?

Cholesterol jest syntetyzowany w organizmach zwierzęcych, w tym również u człowieka. Szacuje się, że endogenna (wewnętrzna) synteza cholesterolu pokrywa 80% naszego zapotrzebowania, chociaż w przypadku osób, które nie dostarczają cholesterolu w diecie (np. weganie), synteza wewnętrzna pokryje 100% zapotrzebowania.

Cholesterol pochodzący z diety, szczególnie jeśli dostarczamy go w dużej ilości, powinien zmniejszać naszą syntezę wewnętrzna, tak aby stężenie cholesterolu w organizmie i tkankach zostało w równowadze. Metabolizm cholesterolu jest jednak skomplikowany i zależy od bardzo wielu genów. Warianty tych genów determinują to, jak odpowiadamy na cholesterol z diety. Innymi słowy – u części osób standardowe spożycie cholesterolu może mocno podnosić cholesterol w krwi, a u innych zupełnie nie będzie miało na to wpływu.

Warto również podkreślić, że u wszystkich osób spożycie tłuszczy nasyconych i tłuszczy trans podnosi stężenie cholesterolu.

Czy cholesterol z jajek różni się od cholesterolu z mięsa?

Cholesterol w jajkach jest takim samym związkiem, o tej samej aktywności biologicznej, co cholesterol z mięsa. Jaja zawierają jednak szereg prozdrowotnych składników, więc jest to preferowane źródło cholesterolu.

Ile jajek możemy spożywać?

Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Instytut Żywności i Żywienia:

„Można przyjąć, że ludzie zdrowi mogą spożywać do 7 jaj tygodniowo. Pytanie o ilościowe spożycie jaj u osób z rozpoznaną chorobą sercowo-naczyniową, cukrzycą i/lub hiperlipidemią, nadal pozostaje bez odpowiedzi. Według przeprowadzonego w latach 2013–2014 badania WOBASZ II aktualne przeciętne spożycie jaj w Polsce wynosiło średnio 4,5 sztuki tygodniowo u mężczyzn i 3 sztuki tygodniowo u kobiet, a więc średnia nie przekracza w zasadzie proponowanej liczby”.

Źródło: Jarosz M. i współ., Normy żywienia dla populacji polskiej i ich zastosowanie, 2020.

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *