Jak w lato przechowywać suplementy?

Większość suplementów, w tym również probiotyki, przechowujemy w temperaturze pokojowej. Wyjątek stanowią globulki, preparaty w czopkach, czy niektóre probiotyki, które muszą być przechowywane w lodówce.

Na ulotkach wielu suplementów możemy znaleźć frazę „przechowywać w temperaturze pokojowej”, w miejscu suchym i niedostępnym dla dzieci. Czasami producent podaje dokładny zakres temperatur przechowywania, a górna granica często sięga 25 stopni.

Podczas lata termometry wskazują często powyżej 30 stopni, co powoduje, że w wielu mieszkaniach temperatura często przekracza 25 stopni. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie przechowywanie leków i suplementów.

Stabilność suplementów w wysokich temperaturach

Szczególnie narażone na wysoką temperaturę są preparaty w kapsułkach. Należą do nich witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, kwasy tłuszczowe omega-3, czy olej rybi. Dość czułe na wysoką temperaturę będą również wyciągi i ekstrakty ziołowe. Takie suplementy najlepiej zabezpieczyć w lodówce. Najmniej powinniśmy się obawiać na związki mineralne, które często występują w preparatach pod postacią tabletek. Suplementy te są najbardziej odporne na działanie temperatury i promieni słonecznych.

Jak przechowywać probiotyki?

Latem probiotyki warto przechowywać w lodówce, lub w pomieszczeniu, które nagrzewa się najmniej podczas upałów. Długotrwała ekspozycja na wysoką temperaturę może doprowadzić do degradacji zliofilizowanych bakterii i tym samym obniży skuteczność preparatu. Probiotyki, tak jak większość suplementów i leków, są narażone na wysoką wilgotność, dlatego podczas podróży do krajów o większej wilgotności powinniśmy zadbać o odpowiednie przechowywanie probiotyków w suchym miejscu, np. w szczelnie zamkniętym pudełku do którego możemy włożyć watę.

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *