Lipidogram. Jak przygotować się do badania?

Prawidłowe przygotowanie się do badania lipidogramu, czyli pomiaru stężenia podstawowych lipidów,  istotnych z punktu widzenia klinicznego (cholesterolu całkowitego, cholesterolu frakcji  HDL oraz frakcji LDL, triacylogliceroli), jest niezmierne istotne,  aby wyniki były dokładne i odzwierciedlały faktyczny stan pacjenta.

Jakich zasad należy przestrzegać?

Dla uzyskania wiarygodnych wyników badania warto pamiętać o kilku kwestiach:

  • Przed pobraniem krwi musisz być na  czczo. Należy powstrzymać się od jedzenia i picia (poza wodą) przez 8-12 godzin przed badaniem. Spożycie posiłku może wpłynąć na poziom lipidów we krwi, szczególnie triacyliglicerolu. Ostatni spożywany posiłek nie powinien być bardzo obfity w tłuszcze.
  • Unikaj spożywania alkoholu na 24-48 godzin przed badaniem. Alkohol może wpływać na wyniki lipidogramu, zwłaszcza poziomy triacylogliceroli.
  • W ciągu kilku dni przed badaniem staraj się utrzymywać swoją normalną dietę i poziom aktywności fizycznej. Drastyczne zmiany mogą wpłynąć na wyniki.
  • Powiadom swojego lekarza o wszystkich lekach i suplementach, które przyjmujesz. Niektóre z nich mogą wpływać na syntezę, jak również zahamowanie produkcji związków lipidowych. Lekarz może zalecić przerwanie przyjmowania niektórych leków przed badaniem.
  • Staraj się unikać stresu. Przed badaniem warto wypocząć i się zrelaksować.
  • Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące przygotowania do badania, skonsultuj się z lekarzem. Może on dostarczyć szczegółowych instrukcji dostosowanych do Twojej sytuacji zdrowotnej.

Pamiętaj, że przestrzeganie tych zaleceń pomoże uzyskać najbardziej dokładne i wiarygodne wyniki lipidogramu!

Przeczytaj więcej

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *