Notka pokonferenycjna, czyli co nowego dowiedzieliśmy się o probiotykach?

W ostatnią sobotę odbyło się coroczne święto dotyczące żywienia i mikrobioty jelitowej – NUTRIBIOTA 2023 – jak przygotować pacjenta i jego mikrobiom do pobytu w szpitalu. Dużo było również o probiotykach – a co nowego?

Czy warto przygotowywać mikrobiom pacjenta do operacji?

Leki i antybiotyki stosowane podczas operacji oraz po zabiegu powodują często zniszczenie naszego mikrobiomu jelitowego. Odpowiednie przygotowanie pacjenta w okresie okołooperacyjnym może być kluczowe w skróceniu czasu pobytu w szpitalu i zmniejszeniu ryzyka powikłań. Trzeba pamiętać, że w stanie wyniszczenia organizmu, u pacjentów niedożywionych (pamiętajmy, że pacjenci otyli również mogą być niedożywieni pod względem składników odżywczych!) oraz u tych, którzy z powodu przebytego leczeniu lub innych czynników mają osłabioną i rozszczelnioną barierę jelitową może dojść do translokacji bakteryjnej i zwiększenia ryzyka zakażenia oraz stanu zapalnego.

Czy probiotyki są bezpieczne w okresie okołooperacyjnym?

Probiotyki są bezpieczne dla większości pacjentów, niezależnie od ich jednostki chorobowej. Nie mamy pewności co do ich stosowania u wcześniaków w stanie ciężkim, u chorych w stanie krytycznym oraz ze znacznie obniżoną odpornością. Co ciekawe, na konferencji prof. Adamczak przedstawił badanie kliniczne, w którym wykazał skuteczności podawania Lactobacillus plantarum 299v (obecnie szczep zmienił nazwę na Lactiplantibacillus plantarum 299v) u pacjentów, którzy mieli wykonany przeszczep wątroby. Okazało się, że probiotykoterapia zmniejszyła zakażenie groźną bakterią Clostridioides difficile, która wiąże się ze zwiększoną śmiertelnością wszystkich pacjentów hospitalizowanych.

Czy można stosować probiotyki u pacjentów onkologicznych?

Jak najbardziej tak. Odpowiednie odżywienie pacjenta i zoptymalizowanie wchłaniania składników odżywczych jest jednym z ważniejszych elementów przygotowania pacjenta do operacji. Probiotyki mogą uszczelnić barierę jelitową i poprawić funkcje nabłonka, co w konsekwencji zwiększy wchłanianie witamin i mierałów.

A co nowego o  Akkermansii?

  • Jak odpowiednio dawkować? Przyjmować rano na czczo, popijając wodą.
  • Pierwsze efekty powinniśmy zauważyć po 2-4 tygodniach.
  • Nie ma limitu czasu przyjmowania.
  • Można przyjmować ją z innymi pre-, pro- i synbiotykami.

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *