Przegląd psychobiotyków

Często zadajecie pytanie, jaki psychobiotyk wybrać? Dzisiaj przygotowałam dla was przegląd trzech najbardziej popularnych preparatów, które uznawane są za psychobiotyki.

Przy wyborze preparatu powinniśmy się zawsze kierować odpowiednim oznaczeniem (czy mamy określony szczep/szczepy) oraz potwierdzeniem skuteczności w badaniach klinicznych. Przypominam, że probiotyki są rejestrowane jako suplementy diety i nie podlegają tak restrykcyjnym normom produkcji jak leki. Niestety część producentów wykorzystuje ten fakt i sprzedaje preparaty, których skuteczność jest wątpliwa, a cena wysoka.

Dzisiaj chciałam się skupić na analizie trzech preparatów probiotycznych, których producenci zapewniają o ich działaniu psychobiotycznym.

ACTIVE LAB Psychobiotyk

Skład: Bifidobacterium infantis BI02: 109 CFU, Bifidobacterium longum BL-G301: 109 CFU, Lactobacillus acidophilus LA02: 109 CFU, Lactobacillus helveticus LH060: 109CFU, Lactobacillus reuteri LRE02: 109CFU, Lactobacillus rhamnosus GG 109CFU

Dawkowanie: 1 kapsułka dziennie

Badania kliniczne: Badania, które podaje producent dotyczą głównie gatunków, anie szczepów użytych w preparacie.Część wniosków opiera się na badaniach in vitro na hodowlach komórkowych, nie ma natomiast badań klinicznych dotyczących skuteczności preparatu na ludziach. Nie ma klinicznie potwierdzonej skuteczności jako psychobiotyk.

Sanprobi Stress

Skład: Lactobacillus helveticus Rosell – 52, Bifidobacterium longum Rosell – 175/ 3×109CFU

Dawkowanie: 1 kapsułka dziennie

Badania kliniczne: Sześć randomizowanych badań klinicznych, które potwierdzają działanie psychobiotyku związane z poprawą samopoczucia, zmniejszeniem odczuwania stresu, zmniejszeniem wydzielania kortyzolu. Badania zostały przeprowadzone na szczepach zawartych w preparacie, bez dodatkowych substancji aktywnych.

Psycho Microbiota

Skład: Actilight® 950P (fruktooligosacharydy (FOS)), 500 mg; mieszanka, Bifidobacterium breve, Lactobacillus paracasei, Lactobacillus rhamnosus, Bacillus coagulans) 2,5×1010 jtk/g, 100 mg

Dawkowanie: 1-2 kapsułki dziennie

Badania kliniczne: Producent nie określił szczepów występujących w preparacie, preparat jest niewiarygodny, nie można sprawdzić i potwierdzić jego skuteczności.

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

1 Response

  1. 16 lutego 2024

    […] Przegląd psychobiotyków […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *