Czy żywność fermentowana to probiotyki?
Jednym z najczęściej powtarzanych błędów jest zakwalifikowanie żywności fermentowanej jako probiotyków. Oczywiście część produktów fermentowanych będzie probiotykiem, ale taki probiotyk również znacząco różni się od typowego probiotyku w formie suplementu.
Żywność fermentowana
Żywność fermentowana to żywność, która została poddana fermentacji bakteryjnej lub powstała na skutek fermentacji grzybów. Zawiera ona – podobnie jak probiotyki – żywe kultury mikroorganizmów, ale nie możemy powiedzieć, że każda żywność fermentowana to probiotyk.
Dlaczego mylimy te dwa pojęcia?
Fermentacja bakteryjna żywności w dużej mierze opiera się na fermentacji różnych szczepów Lactiplantibacillus (kiedyś Lactobacillus), które są kojarzone z probiotykami. Niestety aby produkt mógł być nazywany probiotykiem, musi zawierać szczep, który bytuje w naszym przewodzie pokarmowym, oraz który ma udowodnione pozytywne skutki zdrowotne. Zdecydowana większość produktów fermentowanych nie posiada informacji na temat szczepu oraz ilości bakterii jakie znajdują się w produkcie, nie można więc jej nazywać żywnością probiotyczną.
Żywność probiotyczna a suplement
Ilość bakterii w żywności probiotycznej, której dobrym przykładem są jogurty probiotyczne, jest mniejsza niż w kapsułkowanym probiotyku. Powoduje to, że szczepy te nie mogą często skutecznie zasiedlić naszych jelit, więc pozytywne skutki spożycia żywności probiotycznej odczuwamy relatywnie krótko, w porównaniu z suplementacją probiotykiem kapsułkowanym. Niemniej jednak, żywność ta powinna być spożywana codziennie, również podczas suplementacji probiotykiem, ponieważ może utrwalać i wzmacniać jego działanie.