Suplementacja Akkermansią muciniphilą – odpowiedź na wasze pytania, cz. 4

Kolejna ważne i często zadawane pytania. Czy jeśli nie widzę efektów, to robię coś nie tak? Czy powinienem/powinnam przedłużyć suplementację? Jak długo można suplementować postbiotyk? Spróbujmy na nie odpowiedzieć…

Czy jeśli nie widzę efektów, to robię coś nie tak? Czy powinienem/powinnam przedłużyć suplementację?

Najczęściej padająca odpowiedź to: „to zależy”. Jeśli suplementacja trwała mniej niż 3 miesiące, co przekłada się na 4 pełne opakowania, to warto przedłużyć suplementację. Pamiętajcie, że suplementy diety to nie są leki, nie działają z dnia na dzień. Jeśli chcecie zobaczyć zmiany metaboliczne, czy to związane z poprawą parametrów biochemicznych, czy może redukcją masy ciała, to 3 miesiące to moim zdaniem minimalny czas suplementacji.

Jeśli jednak suplementujecie już 3 miesiące i nie widzicie żadnych efektów, to przy przedłużeniu suplementacji prawdopodobnie również możecie ich nie zobaczyć. Chociaż, jak wspominałam w poprzednich wpisach, nie zawsze efekt suplementacji jest mierzalny – tzn. część osób suplementuje Akkermansię muciniphilę, aby poprawić ogólny dobrostan i kondycję, ale te efekty bardzo trudno zmierzyć.

Zapewne jest również grono osób, które po suplementacji będą widziały efekty negatywne – np. zwiększenie wagi lub pogorszenie parametrów biochemicznych. Dlatego jeszcze raz polecam pomiar podstawowych parametrów po 3 miesiącach suplementacji, to powinno rozwiać wasze wątpliwości.

Jak długo można suplementować posbiotyk?

W związku z tym, że Akkermansia muciniphila dostępna na rynku polskim jest w formie pasteryzowanej, czyli nie zasiedla naszego genomu, nie ma przeciwwskazań do przedłużenia suplementacji. Nie wiadomo jednak, czy przedłużona suplementacja nadal daje takie korzyści prozdrowotne, czekamy na kolejne badania kliniczne.

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *